Co to znaczy być 98% szympansa: małpy, ludzie i ich geny ad

Twoje życie nie ma znaczenia . Czy naprawdę jest przekonany, że studiowanie różnorodności ludzkiego genomu jest bezużyteczne, ponieważ historia ludzkości jest trudna do wydobycia z różnic genetycznych i że naukowcy uważają, że punkt widzenia nauki jest lepszy od wszystkich rywali. Osobiście należę do tych, którzy uważają punkt widzenia naukowca za lepszego w rozwiązywaniu problemów naukowych, ale ani lepszego, ani gorszego od innych, jeśli chodzi o rozwiązywanie problemów w dziedzinach, powiedzmy, muzyki, etyki lub piłki nożnej (zarówno w USA, jak i w Europie). Zastanawiam się, dlaczego Marks poczuł potrzebę stworzenia (a następnie, jak można się domyślić, triumfu) takiej groteskowej fikcyjnej postaci, jak Genetyk zła. Wiemy, że nauka miała pewne wstydliwe momenty. Eugenika, na przykład, jest częścią historii genetyki (jak również historii antropologii) i dobrze jest przypomnieć jej teoretyczne niespójności i horrendalne konsekwencje. Ale można powiedzieć, że ludzie nie przychodzą w zgrabnych klastrach rasowych tylko dlatego, że genetyści chcieli mierzyć różnice między grupami kontynentalnymi i wykazali, że stanowią one niewielki ułamek naszej globalnej różnorodności genomicznej. Czasami Marksowi zdaje się brakować różnicy między krytycznym spojrzeniem na naukę a całkowitym odrzuceniem jej, ponieważ jej liczby potwierdzają tylko to, co i tak wiedział. Ma rację, że analizy liczbowe danych wymagają założeń i dlatego nie można ich uznać za obiektywne. Jest w błędzie, gdy popycha ten argument do tego stopnia, że sugeruje, że nauka ilościowa jest po prostu ćwiczeniem w arbitralności. Oczywiście nie; eksperymenty można powtarzać, a błędne wnioski mogą ewentualnie zostać zmodyfikowane.
Krótko po tym, jak ta książka trafiła do sklepów, Enard i in. ( Różnice międzygatunkowe i międzygatunkowe w wzorach ekspresji genów naczelnych. Science 2002; 296: 340-3) wykazały, że różnice w ekspresji genów między ludźmi a szympansami są znacznie wyższe w mózgu niż w wątrobie. Mamy w dużej mierze te same geny co szympansy, a te geny robią to samo w większości naszych ciał, ale w mózgu schematy ekspresji genów różnią się diametralnie. To i przyszłe podobne badania mogą nam pomóc lepiej zrozumieć nasze relacje ewolucyjne, chociaż ostatecznie to, co znaczy być człowiekiem, jest fantastycznie złożonym pytaniem, które nauka może tylko przyczynić się do rozwiązania problemu.
Guido Barbujani
University of Ferrara, 44100 Ferrara, Włochy
[email protected] to
[hasła pokrewne: powiększone węzły chłonne w pachwinie, opinia do sądu o dziecku przedszkolnym chomikuj, poradnia gastrologiczna dla dzieci ]
[podobne: erytrocytoza, powiększone węzły chłonne w pachwinie, quizwanie premium chomikuj ]